İndirim!

Sır Tarağı (İnce Uçlu)

17,50 TL

Sır tarağı, bal üzerindeki sırı kolayca almak için tasarlanmış özel bir üründür. Bu ürün ile sır almak hem zahmetsiz hem de çok hızlıdır.

(1 müşteri yorumu)

Açıklama

Sır tarağı, özellikle süzme bal üretiminde, peteklerin üzerindeki sırın alınmasında büyük kolaylık sağlayan bir aparattır.

Ballar süzülmeden evvel sırlarının alınması gerekmektedir. Bu sır alma işleminde genellikle sır tarağı tercih edilir. Ayrıca yoğunluk durumuna göre sır rulosu ve sır bıçağı da tercih edilebilmektedir.

Birinci sınıf kalite plastikten yapılan bal sır tarağının uçları dayanıklıdır. Sır alma tarağında, tarağın sap bölgesinin ele oturması sır alma işlemini kolaylaştıran önemli detaylardır.

Sır Tarağı İnce Uçlu, yüksek kalite lastik sapı, çelik iğneleri olan, sır almaya yarayan aparattır.

İyi bir sır tarağının sap kalınlığı çalışırken elin içini dolduracak biçimde olmalıdır.

Paslanmaz ve daha dayanıklı bir yapıya sahip sır tarağı ürünümüzü de incelemenizi mutlaka tavsiye etmekteyiz.

Sır Tarağı Nasıl Kullanılır?

Sır alma tarağı, plastik gövdesinden tutulur. Sır tarağının uçları, peteğin üst kısmından sıra saplanır ve kovan çerçevesine dik gelecek şekilde kaldırılır. Bu işlem petek boyunca uygulanır.

Tarağın sık ve ince metal dişleri sayesinde sır alma işlemi hızlıca halledilir.

Bal Sırrı Nedir? Sırın Ne Zaman Alınması Gerekir?

Arılar bal üretimini bitirdikten sonra petek deliklerinin üzerini sır adı verilen özel bir yapı ile kaplar. Süzme bal üreticileri, peteği verimli ve kolay bir şekilde süzebilmek için bu sırı almalıdırlar.

Bal peteklerinde hasat zamanı öncesinde sırrın alınması gerekmektedir. Daha erken yapılacak sır almalarda balın bakterilere karşı korunmasız kalmasına ya da şekerlenmesine sebep olunabilir.

Sır Balı Nedir?

Sır balı, bal peteklerinin yüzeyinde kaplı olan sırdan elde edilen baldır. Bu yüzey balın en kıymetli kısmıdır. Arılar petek yüzeyine sır kaplama işlemini uygularken kendi enzimlerinden izler bırakmaktadırlar. Sırın içerisinde polen ve perga bulunduğundan dolayı sır balının aroması lezzeti diğer ballara göre daha farklıdır.

Yine sır almak amacıyla tasarlanmış ancak taraktan farklı bir yapıda olan sır rulosu ürünümüzü de mutlaka incelemenizi tavsiye etmekteyiz.

Sır Tarağı (İnce Uçlu) için 1 müşteri yorumu

  1. Özgür U.

    Sır almakta büyük kolaylık. Bir petek 2 dakika sürmüyor bile.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir