10 adet ve üzeri alımda %10 indirim.

Formik Asit (1 Litre)

110,00 TL

Formik asit, kovan içerisinde buharlaşarak varroa parazitlerinin kovan içerisinde ölümüne sebep olmaktadır. Bal hasadının sona ermesinden sonra uygulanması tavsiye edilir.

Kesinlikle Çin üretimi değildir. Orjinal İsveç üretimidir.

(3 müşteri değerlendirmesi)

Formik asit, arılarda oluşan Varroa paraziti ile mücedele için kullanılan bir üründür. Organik bazlı bir asit olduğu için arıda iz ve kalıntı gibi olumsuz durumları oluşturmaz. Bal hasadı tamamlanıp arıların dinlenmeye çekileceği zaman yapılması tavsiye edilir.

Halk arasında karınca asidi ismiyle bilinen formik asidin formülü HCOOH’dur. İsmini doğada karıncalar tarafından üretilmesinden alan bu asit arıcılıkta önemli bir rol oynar.

Arıların en önemli düşmanlarından varroa ile mücadelenin etkin yöntemlerinden bir tanesi de kolonilere uygulanan formik asit uygulamasıdır.  Organik bir asit türü olan formik asit, arı yetiştiriciliği ve bal üreticiliğinde güvenle kullanılabilir. Hali hazırda modern arıcılıkta yaygın bir metottur.

İlkbaharda formik asit uygulaması, nektar akımı sürecinden takribi 15 gün önce ve sonbaharda bal hasatından sonra doğru şekilde uygulandığında balda ve bal mumunda kalıntı bırakmadığı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Karınca asidi, trake akarına karşı da önemli bir savunma yöntemidir.

Arıda Formik Asit Nasıl Kullanılır?

Kovanlara uygulanacak formik asit karışımında asit oranının % 65 oranında olması gerekir. Çözeltinin yüzde 65’ini asit oluştururken yüzde 35’ini su oluşturmalıdır. Bu oranlar önemlidir.

İlkel yöntemle formik asit genelde formik asit buharlaştırma aparatı veya bir peçeteye enjekte edilerek kovan içerisine yerleştirilir. Zamanla formik asidin kovan içerisinde buharlaşması ile varroa ölür.

Ayrıca formik asidin güvenli bir şekilde uygulanması için Formik Asit Buharlaştırma Aparatı da tercih edilebiliir.

Uygulamayı yaparken hava sıcaklığı 10 derece ile 30 derece arasında olmalıdır. Aksi takdirde ana arı kayıplarına sebep olabilir.

Formik asidi kullanmadan önce ellerimiz için eldivenimizi, gözlerimi için emniyet gözlüğümüzü ve formik buharını teneffüs etmemek için mutlaka maske kullanılmalıdır.

Dikkat!

Formik asit doğru kullanılmadığında arılar için tehlike arz eder.

 

Formik Asit (1 Litre) için 3 değerlendirme

  1. Erol T.

    Çok siteyi gezdim ancak en uygun fiyata buradan buldum. Gayet özenle paketlenmişti. Emeği geçenler sağolsun. Hayırlı işler dilerim…

  2. Levent U.

    Güzel paketlemişler. güvenle sipariş verebilirsiniz.

  3. Adnan Keçili

    Ürünler gayet güzel dürüst Bir firma

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir