Oksalik Asit (1 Kg)

95,00 TL

Oksalik asit, tamamen bitki özlü olup organik bir asittir. Organik arıcılıkta güvenle kullanılabilir. Balda ve petekte kalıntı bırakmaz.

(2 müşteri değerlendirmesi)

Oksalik asit, kimyasal olmayıp tamamen bitkisel kökenli bir asit türüdür. Doğada kuzukulağı bitkisi, ravent bitkisinde ve daha birçok bitkinin hücre özsuyunda bulunur.

H2C2O4 formülüne sahip bir organik asittir. Bu yüzden organik arıcılıkta oksalik asit kullanılabilmektedir.

Arıcılık’ta Varroa parazitinden kurtulmak amacıyla kullanılır. Varroa ile mücadelenin etkin olması süreklilikle mümkündür.

Zaman zaman farklı yöntem veya diğer ilaçlarla yapılan varroa mücadelesi yetersiz olduğunda beklenmedik koloni kayıpları ile arıcılarımız karşı karşıya kalmaktadır.

Varroanın verilen diğer ilaçlara bağışıklık kazandığı düşünüldüğünde Oksalik asit mücadelesi Varroa direncini kırmada emsallerine kıyaslanamayacak ölçüde başarılı bir uygulamadır.

Oksalik asit, balda ve petekte kalıntı bırakmadığı için arıcılarımız tarafından güvenle kullanılabilir.

Kolonide kapalı gözlü yavruların olmadığı  ya da en az olduğu dönemlerde uygulandığı taktirde kovandaki varroa varlığını varlığını nerede ise sıfırlayacak kadar üstün bir başarı elde edilir.

Oksalik asit’in maliyeti diğer ilaç uygulamalarına göre oldukça ucuzdur.

Oksalik asit arıcılarımızın Aralık- Ocak- Şubat aylarında varroa için etkili mücadelede vazgeçilmezidir.

Oksalik Asit Nasıl Kullanılır?

  • Oksalik asit buharıyla etkili, kalıntısız ve ucuz Varroa mücadelesi için en uygun zaman yavrunun bittiği kış aylarıdır. Oksalik asit, bal akımı dönemi dışında her dönem verilmekte olup kışın uygulanmasının sebebi tüm varroanın arının üstünde olmasıdır. Bu sayede dışardaki varroanın, buharlaşan oksalik asit ile solunumu kesilecek ve arıdan düşecektir.
  • Oksalik asit damlatma ve buharlaştırma yöntemi ile kovana verilir. Bunun için oksalik asit kovana özel bir aparatla buharlaştırılarak kullanılır.

Oksalik Asit (1 Kg) için 2 değerlendirme

  1. Özgür K.

    Hızlı kargo güvenilir site kaliteli ürünler teşekkür ederim

  2. Selim B.

    Kaliteli paketleme ve hızlı ulaşım için teşekkürler.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir