İndirim!

Ana Arı Boyama (İşaretleme) Kalemi

24,50 TL

Ana arıları işaretlemede güvenle kullanabileceğiniz ana arı boyama kalemi. İçerisindeki boya ana arınıza zarar vermemektedir. 2022 yılı ana arı rengi olan sarı renk kalem gönderilmektedir.

(1 müşteri yorumu)

Açıklama

Ana arıların kolonideki o kalabalığın içerisinde ayrımı zordur. Özellikle arıların bakım zamanı geldiğinde ya da ana arıyı başka bir kovana almak gerektiğinde mevcut kovandaki ana arıları tespit etmek oldukça güçtür. Bu nedenle arı yetiştiricileri ana arı boyama kalemi ile ana arıları boyayarak koloni içerisinde kolayca tespit edilmesini sağlar.

Ana arı boyamanın bir diğer avantajı da ana arının yaşını bilmektir. Her yıl ana arılar farklı bir renkte boyanır. O yüzden boya, ana arının kimliğidir. Örneğin 2018 yılında ana arı rengi kırmızıdır. 2020 ana rengi mavidir. 2021 ana arı rengi ise beyazdır. ve bu yılın yani 2022’nin ana arı rengi sarıdır. Ana arı renkleri her yıl değişmekte ve 5 yılın sonunda başa dönmektedir.

Ana arılara her yıl değişik renk verilmesinin sebebi, ana arının yaşı ve yılı bilinerek değişim zamanı geldiğinde değiştirilmesi konusunda arıcıya fikir verir.

ana arı renkleri yıllık renk tablosu

Ana Arı Nasıl Boyanır?

Ana arı boyamak için ana arı işaretlemeye özel olarak üretilen arı boyama işaretleme kalemi kullanılması önerilir. Ana arı boyaması için özel olarak imal edilmiş bu kalemleri kullanmanın sebepleri vardır. Örneğin, normal bir boyama kalemi ya da boya ile ana arıyı boyarsanız boyadaki koku nedeniyle kolonideki diğer arılar ana arıyı ayırt edemez ve ana arıya saldırarak ölümüne yol açar. Ana arı boyama işaretleme kalemi kokusuz olduğundan böyle bir risk teşkil etmez.

Ayrıca diğer kalemlerdeki kimyasal bileşenler arılara zarar verir.

Ana arı işaretleme kalemini temin ettikten sonra kovandaki ana arı ya da arılar tespit edilerek ele alınır. İçinde bulunulan yıla özgü renge ait kalem ile ana arının sırtına bir – iki defa dokundurulur. Bu şekilde ana arı boyanmış olur. Ana arı boyama kalemi arılara hiçbir şekilde zarar vermez. Ana arı boyama aparatı kullanarak bu işlemi daha kolay şekilde yapabilirsiniz.

Ana Arı Boyama Kalemi Özellikleri Nelerdir?

  • Ana arı boyama işlemi için özel olarak üretilmiştir.
  • Kaliteli ve dayanıklı olup doğru kullanıldığında uzun süre ana arıdan renk çıkmaz.
  • Bilindik ve kalitesini kanıtlamış markalardır. Çin malı değildir.
  • Ana arı işaretleme kalemi içerisindeki boya arılara zararsız ve kokusuzdur.
  • 2022 yılı Ana Arı rengi olan sarı kalem gönderilir.

Uyarı

Ana arı boyaması sonrası boya kurumadan arı hemen kovana bırakılmamalıdır. Aksi takdirde kurumayan boya, işçi arılar tarafından temizlenir ve boyama işlemi hedefe ulaşmaz.

Ana Arı Boyama (İşaretleme) Kalemi için 1 müşteri yorumu

  1. Erhan Z.

    Ana arıları yaşına göre ayırt etmek için sürekli kullandığım her yıl rengi değişen güzel bir ürün. Zahmetsizce ve arıya zarar vermeden kolay halledebiliyorum boyama işimi.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir