Tel Germe Mengenesi (Çevirmeli)

245,00 TL

Tel Germe Mengenesi, çıta tellerinin gergin durarak temel peteklerin gevşeyip zarar görmesini engelleyen kullanışlı bir alettir.

(3 müşteri değerlendirmesi)

Tel germe mengenesi, , ballık, masa ve benzeri düz bir zemine vidalayarak kullanacağınız petek teli germe mengenesi, tıpkı tel germe pensesi gibi çıtalara geçirdiğiniz çerçeve tellerinin boşluğunu alarak gergin kalmasını sağlar.

Arı yetiştiriciliğinde petek çerçevelerine takılan çerçeve tellerinin gergin olması çok önemlidir. Bu çerçeve tellerine bağlanan temel peteklerin sabit kalabilmesi için çerçeve tellerinin gergin olması gerekir. Elle yapılan germe işlemleri bir süre sonra geçersiz kalır ve tellerde gevşeme görülür ve havaların ısınmasıyla teller gevşer. Bu yüzden tel germe işlemleri için aletler kullanmakta fayda vardır.

Bu aletlerden bir tanesi de çerçeve tel germe mengenesidir. Kullanışı oldukça kolay tel germe mengenesi vidalı formuyla arı yetiştiricilerinin tel germe işlemlerini oldukça kolay bir şekilde halletmelerini sağlar.

Tel gerdirme mengenesi paslanmaz metalden üretilmiştir. Bu sayede yağış alan iklimlerde de uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilir. Oldukça dayanıklı malzemeden üretilen malzeme, arı yetiştiricilerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Tel Germe Mengenesi Nasıl Kullanılır?

 1. Tel gerdirme mengenesi öncelikle düz bir zemine sabitlenir.
 2. Çerçeve çıtalarında açılan deliklerde geçirilen tel çıtanın ortasına gelecek şekilde yerleştirilen mengeneye dolanır.
 3. Çerçeve teli tüm deliklerden geçirilip çıtalara takıldıktan sonra mengenenin vidalı kolu çevrilerek çerçeve tel gerdirilir ve telin boşluğu alınır.
 4. Çerçeve telini gerdirdikten sonra ortaya çıkan tel fazlalığı çerçeveye mümkünse zımba tabancası yardımı ile çakılarak gerginliğin sabitlenmesi sağlanır.

Tel Germe Mengenesi Özellikleri

 • Metalden yapılmıştır.
 • Sabitlemek için vida delikleri mevcuttur.
 • Kolay kullanım sağlar.

Tel Germe Mengenesi (Çevirmeli) için 3 değerlendirme

 1. Ferhat k.

  Tel germede en büyük yardımcım. Hiç düşünmeden alın derim.

 2. Hakan S.

  Dayanıklı sağlam bir malzeme. Uzun yıllar kullanırım artık.

 3. Tuncay S.

  Bir masaya sabitledim. Telleri takacağım zaman çok işimi görüyor. İşinizi riske atmayı sevmiyorsanız tellerini bu aparatla gerdirin.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir