5 adet ve üzeri alımda %10 indirim.
İndirim!

Oğul Çekme Mendili

35,00 TL

Oğul çekme mendili ile kovandan çıkan oğullarınızı kolaylıkla geri getirebilirsiniz, Her kutuda 10 adet mendil bulunmaktadır.

(3 müşteri yorumu)

Açıklama

Oğul çekme mendili, kovandan çıkan oğul arıları geri getirmek ya da en başta kovandan kaçmalarını engellemek için kullanılan yöntemler arasındadır.

Oğul çekme mevsimi geldiği zamanlarda oğul yakalamak, arı yetiştiriciliğinin bir diğer hassas ve olmazsa olmaz noktalarındandır.

Oğul Çekme Nedir? Oğul Çekme Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere arılar koloni olarak yaşar. Arıların çoğalması da yine koloniler şeklinde bölünmesiyle olur. Bölünme esnasında bazı arılar, ana arıyla beraber kovanı terk eder. Koloninin bölünmesine oğul çıkarma denir. Kovandan ayrılan yeni koloniye oğul arısı adı verilir.

Doğal yollarla oğul çıkarma modern arı yetiştiriciliğinde çok da tercih edilmese de dönem dönem bazı nedenlerden kaynaklı olarak doğal oğul çıkının önüne geçilemez.

Kovandan ilk olarak çıkan oğullar, ana arılar yaşlı olduğu için kovandan fazla uzaklaşamaz. Daha sonraki oğullar ana arılarının genç olmasının verdiği avantajla daha uzağa uçabilirler. İşte bu kovandan çıkış anlarında oğulları tuzaklamak ve elden kaçırmamak için çeşitli yollar denenir.

Bunların en etkili yöntemlerinden biri de oğul çekme mendilidir.

Oğulları çeken özel kokusunun sağladığı avantajla oğulların dışarı kaçmasına engel olan bu mendil, doğal esansları sayesinde de arılara herhangi bir zarar vermez.

Arı oğul çekme mendili kullanımında aynı kovana daha evvelden kabartılmış süzülmüş petekli bal çerçevesi konulması çok önemli bir detaydır. Başarılı bir çekme işlemi için bu detay titizlikle yerine getirilmelidir.

Kutu içerisinde 10 adet mendil bulunmaktadır. Doğal esansiyel yağlar içerir.

Oğul Çekme Mendili Kullanımı

 • Mendili paketinden çıkartmayınız.
 • Mendil Poşetini 4 noktasından delip kovana veya sepete bırakınız.
 • Aynı kovana daha önceden kabartılmış süzülmüş petekli çerçeve konulması tavsiye edilir.

Uyarılar

 • Buzdolabında saklayınız.
 • Doğal esansiyel yağlar içerir.

Ayrıca oğul yakalama esansı ürünümüzü de mutlaka incelemenizi ve denemenizi önermekteyiz.

Oğul Çekme Mendili için 3 müşteri yorumu

 1. Selim G.

  Çok pratik bir ürün. Kullanım konusunda zaten ürün açıklamasında yazılmış paketini 4 tarafından deliyorsunuz hepsi bu kadar. Tavsiye ederim.

 2. Recep Karaardıç

  Etkisi nekadar sürüyor 1 adet mendilin

 3. Eşref S.

  Çok güzel düşünülmüş, kaliteli olarak paketlenmiş etkili bir ürün.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir