Mum Eritme Cezvesi

175,00 TL

Mum eritme cezvesi ile çerçeveye taktığınız peteğin düşmesini engellemek amacıyla kenarlarına erittiğimiz mumu dökersiniz.

(1 müşteri değerlendirmesi)

Mum eritme cezvesi, arılardan elde edilen peteğin düşmesini engellemek adına içinde mum eritilerek peteğin kenarlarına bal mumu dökmek için kullanılan, her arı yetiştiricisinin mutlaka elinin altında olması gereken kritik ve pratik bir araç gereçtir.

Arı yetiştiricilerinin çok iyi bildiği gibi bal üretiminde petek çerçevelerine petek takmak gerekir. Bu işlem bal arılarına bal üretebilmeleri için gerekli çalışma şartlarını sağlamaktan ibarettir. Çerçeve çıtaları delindikten sonra bu deliklerden geçirilen çerçeve teli, tel germe pensesi ya da tel germe mengenesi gibi çeşitli tel germe aparatları ile gerilip çerçeveye sabitlenir.

Akabinde bal mumları tellere oturtulur ve mum bağlama cihazı yardımıyla tellere ısıl işlem uygulanarak mumların çerçeve tellerine yapışması sağlanır.

Çerçeveye takılan peteğin düşme riskini tamamen ortadan kaldırmak için peteğin çerçevelere iyice birleştirilmesi lazım gelir. Bu aşamada da devreye mum eritme cezvesi girer.

Mum Eritme Cezvesi Nasıl Kullanılır?

 • Kullanılmayan eski petekler, kararmış, küflenmiş temel petekleri ya da hazır şekilde temin edilen bal mumu, mum eritme cezvesine sığacak şekilde parçalara ayırılmalıdır. Ardından bal mumu eritme cezvesinin üçte biri oranında su konulur. Petek parçalarını ya da bal mumunu cezveye eklemek için suyun kaynamasını beklemeye gerek yoktur.
 • Su ısınmaya başladıkça içerdeki mumda erime meydana gelecektir. Tamamen kaynama gerçekleştiğinde bal mum kullanışlı hale gelmiş demektir. Bal mumu eritme işlemi yüksek ısı ile yapıldığından zamanla kararma yaşanmaması adına bal mumu eritme cezvesi çift katman olarak tasarlanmıştır.
 • Ahşap kulpu, ısınan cezvenin kolay tutulmasına olanak tanır. Bal mumu eritme cezvesinin ucundaki eğim, istenilen notaya mum dökülmesini kolaylaştırır.

Mum Eritme Cezvesi Ne işe yarar?

 • Mum eritme cezvesi ile bal mumlarınızı eritebilirsiniz.
 • Bal mumlarının erime esnasında fazla miktarda kaynatıldığında oluşan kararmanın önüne geçecek şekilde çift katmanlı olarak tasarlanmıştır.
 • Arılardan elde edilen peteğin tele tutturulması ve askıya alınması için kullanılır.
 • Kolay kullanılabilen bir üründür. Cezvede bulunan delik ile erimiş olan ürün saf halde elde edilir.
 • Üzerindeki pipeti sayesinde tam isabetle istediğiniz yere erittiğiniz mumu dökebilirsiniz

Mum Eritme Cezvesi için 1 değerlendirme

 1. Süleyman T.

  Peteğin çerçeveye tam yapışması ve sürekli düşmemesi amacıyla mum dökmek için aldığım bu araç boyundan çok daha fazla işler başarıyor.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir