Kovan Tabanı

50,00 TL

Kovan tabanı ile hem varroa ile mücadele edecek, hem polen toplayacak, hem de kovan içerisindeki nemin kontrolünü sağlayacaksınız.

(2 müşteri değerlendirmesi)

Stokta yok

Kovan tabanı, kovanların zeminine yerleştirilen bir çeşit polen tuzağıdır. Arı yetiştiricilerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak üretilen bu ürün tüm iklim koşullarına elverişli olarak üretilmiştir.

Kovan altlığı, gerek nakil işlemleri esnasında gerekse ani hava koşullarındaki ani değişikliklerde meydana gelecek dış faktörlerden etkilenilmemesi için özel olarak üretilmiştir. Kovan tabanının üretiminde kullanılan plastik, yapısı itibariyle oldukça dayanıklıdır. İstifleme ve nakliye işlemleri sırasında meydana gelebilecek aksilikler hesap edilmiş, gerekli bütün dayanıklılık testlerinden geçmiştir.

Termo taban kovan altlığı olarak da bilinen plastik kovan tabanlarımız, uçma kapağı, polen çekmecesi, polen tuzağı, varroa çekmecesi, uçuş deliği kapatma aparatı ve asıl gövde ile birlikte altı parçadan oluşmaktadır.

Plastik kovan altığı varroa mücadelesinin en önemli metodudur. Kimyasal takviyeye gerek duymadan alınacak en sağlıklı tedbirdir. Giriş çıkış yapan arılardaki mevcut parazitler özenle hazırlanmış tasarımı sayesinde arılardan ayrıştırılmaktadır. Hem polen toplayan hem varroa parazitlerini temizleyen bu harika tasarım arı yetiştiriciliğinin en önemli araç gereçlerindendir.  Polen tuzaklı plastik taban tüm bu özelliklerine ek olarak oğula meyil sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Kovan Tabanı Nedir? 

Arıcılar tarafından “termo taban altlığı” adıyla da bilinen 43.50 mm X 50.50 mm ölçülerine sahip bu ürün 1.sınıf plastikten üretilmiş olup Türk Gıda yönetmeliğine uygundur. Bu sayede bal üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

Kovan altlığı şu kısımlardan oluşur;

 1. Asıl gövde kısmı
 2. Arıların uçuşlarını gerçekleştirdiği kovan uçuş tahtası
 3. Polenlerin biriktiği polen çekmecesi
 4. Polen tuzağı
 5. Varroa bitlerinin düşeceği varroa çekmecesi
 6. Arıların giriş çıkışını kontrol etmeye yarayan uçuş deliği kapatma aparatı

Kovan Tabanı Ne İşe Yarar?

 • Plastik kovan tabanı, tuzaklı tasarımı sayesinde arılara herhangi bir zarar vermeden topladıkları polenleri biriktirmeye yardımcı olur.
 • Termo özelliğinin vermiş olduğu avantaj ile kovan içi nem dengesini düzenler, hava sirkülasyonunu gerçekleştirerek arılar için daha sağlıklı bir ortam hazırlar. Yine aynı özelliği sayesinde kolonilerin bal döneminde mevsim şartları nedeniyle yaşadıkları stresi engeller.
 • Arıların polen tuzağından geçişleri esnasında işçi arılara yapışan varroa bitlerini temizler, tabanda bulunan varroa çekmecesine birikir

Plastik Kovan Tabanının Özellikleri

 1. Polen tuzağı ile taban üzerinde bulunan polen tuzağı filtresi  ile arıların kanat ve bacaklarına zarar vermeden çok fazla miktarda polen toplamaya yardımcı olur.
 2. Kovan içinde oluşan nem, plastik kovan tabanı,  bünyesinde bulunan hava sirkülasyonunda da uygun 0,5 cm çaplı deliklerle kolayca dışarı atılabilmektedir.
 3. Polen tuzağından geçerken işçi arılar üzerinde bulunan varroa paraziti, filtreleme işlemi neticesinde temizlenmektedir. Bu şekilde doğal ve biyolojik mücadele ile varroa temizliği gerçekleştirilmiş olur.
 4. Polen tuzaklı plastik kovan tabanı varroa ile biyolojik mücadele hiçbir özel tedbir ve risk almaksızın kendiliğinden yürütülür. Kovana Girip çıkan her arı polen tuzağı hücrelerinden geçerken otomatik olarak varroa dökeceğinden tek başına bu durum bile polen tuzaklı plastik kovan tabanı ile çalışmanın başlıca tercih sebebi olmalıdır.
 5. Plastik termo taban özelliği ile bal döneminde kalabalık olan arı kolonilerinin mevsim şartları gereği kovan içi ısısının yükselmesi ile oluşan stres ve bunalım engellenmektedir.
 6. Polen tuzaklı plastik taban, oğul kontrolünde de önleyici faktördür. Kovan iç sıcaklığına bağlı, oğula meyil plastik taban ile ortadan kalkmamaktadır.

Plastik Kovan Altlığı Teknik Özellikleri

 • 43.50MM X 50.50 Mm Ölçülerinde
 • Kovan Arkasından Sürgülü Polen Tuzağı
 • Arkadan Sürgülü Polen Tepsisi
 • Polen Kurutma Sepeti
 • Kullanışlı Varroa Izgarası
 • Pratik Toplama Çekmecesi
 • Yaz Ve Kış Polen Toplama Konumu
 • Havalandırma Özellikli
 • Üst Üste İstiflemeye Elverişli
 • Eski Ve Yeni Kovanlara Uyumlu
 • Ahşap Kovanlara Kolayca Monte Edilebilir
 • Merkezleme Ve Sabitleme Noktaları
 • Kaydırmaz Taban Pabuçları
 • Gezgin Arıcılığa Uygun

Kovan Tabanı için 2 değerlendirme

 1. Ömer Faruk C.

  Yüksek kalitede kovan tabanı. Hem çok etli kalın bir plastik, hem süper ambalajlama. İlk etapta tereddüt etsemde pişman etmediniz. Sürekli sizi tercih edeceğim.

 2. Galip Y.

  Birçok özelliği bir arada bulunduran, hem de çok çok sağlam bir yapıya sahip bu kovan altlığı sayesinde işlerim çok kolaylaştı.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir