Kovan Kazıma Demiri

99,50 TL

Kovan kazıma demiri, kovan temizliğinde arıcıların en büyük yardımcılarından biridir. Sağlam çelik yapısıyla uzun yıllar kullanılabilir.

Kovan kazıma demiri, birinci sınıf kalite çelik döğmeden üretilmiştir. Arıcıların zorlu işlerini kolaylaştıran gerekli bir el atletidir. Kovan içerisinde bulunan petek çerçevelerini hareket ettirmek ve kaldırmak için kullanılan bu alet aynı zamanda kovan temizliği işleminin de olmazsa olmazıdır.

Çelikten üretildiği için uzun yıllar kullanılabilir.

Petek temizliği esnasında da kullanacağınız bu alet işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Arıcı kovan kazıma demirini sahip olduğu J formu sayesinde ve ekstra biçimsel özellikleriyle tamir – tadilat işlemlerinizde de kullanabilirsiniz.

Kovan Temizliği Nasıl Yapılır?

Kovan temizliği arıcılıkla uğraşanların yıllık rutinlerinden bir tanesidir. Kovanlar, ilkbaharın gelişi ile birlikte temizlenmelidir.

Kovanın içindeki arılar geçici olarak temizlenecek olan kovandan çıkartılır ve başka bir kovana konulur. Arıcı pürmüzü yardımıyla bakteri ve mikroplar temizlenir. Bu aşamanın ardından devreye arıcı kazıma demiri girer. Kovanın içinde bulunan mum kalıntıları, şireler, bal akıntıları kovan kazıma demiri sayesinde kolayca çıkarılır.

İşlem sırasında hava sıcaklığının 15-17 derece civarlarında olması önerilir. Bu sayede larvaların üşümesinin önüne geçilmiş olur. Yine larvaların üşümesine mani olmak için temizlik işlemini rüzgarsız bir havada yapmak arılar için daha iyi bir tercih olacaktır. Uzun süre gün ışığına maruz kalınması durumunda yumurtaların kuruyabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Temizleme işleminin ardından geçici kovana aldığımız arılar temizlenen kovana alınabilir.

Kovan içerisindeki mumları sökmede oldukça pratik olan ve döğme çelikten imal edilen kazıma demiri oldukça dayanıklıdır.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Kovan Kazıma Demiri” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir